Dlaczego startupy upadają? Oto najczęstsze powody

Wizja realizacji własnego startupu jest kusząca dla wielu przedsiębiorców. Sukces rynkowy, zapewniający wolność – nie tylko ekonomiczną – powoduje, że zespoły ochoczo zabierają się do tworzenia innowacyjnych projektów, które mają podbić świat. Dane statystyczne są jednak bezwzględne – większość takich inicjatyw nie przetrwa w realiach rynkowych roku lub dwóch. Dlaczego startupy upadają? Odpowiadamy na te pytania. Oto najczęściej spotykane powody.

Ze względu na to, że tą tematyką zajmiemy się na stronie kancelarii, podzielmy ją – na potrzeby szerszego wyjaśnienia – na dwa artykuły. W pierwszym opiszemy problemy stricte biznesowe (tj. z wyłączeniem kwestii prawnych), w drugim – problemy prawne, z którymi przychodzi borykać się startupom.

Link do artykułu z problemami prawnymi, jakie popełniają startupy znajdziecie Państwo pod tym artykułem.

Dlaczego startupy upadają? Najczęstsze powody stricte biznesowe

Dlaczego startupy upadają? Powód 1. – Brak wystarczających pieniędzy

Niezwykle istotną kwestią jest odpowiednie oszacowanie wszystkich kosztów. Warto bazować na realnych stawkach rynkowych, zakładać czarne scenariusze. Entuzjazm i optymizm to bardzo przydatna sprawa, ale niekoniecznie przy excelu i kosztorysach. Do realnie stworzonych kosztów należy dostosować rzeczywiste możliwości finansowe zespołu tj.: wkład własny, pożyczki od znajomych lub rodziny, pożyczki bankowe, wkład inwestorski. Brak ciągłości finansowej to najczęstsza przyczyna końca startupu.

Dlaczego startupy upadają? Powód 2. – Zły model biznesowy

Model biznesowy jest sercem i rozumem projektu. Nie wystarczy powiedzieć: „Mam fajny pomysł, sprzedam usługę za X złotych i rynek na pewno to kupi”. Należy przeanalizować wiele elementów składających się na dobrze funkcjonujący model biznesowy takich, jak np.: struktura kosztów i struktura przychodów (innymi słowy czy biznes spina się); co mamy i czego potrzebujemy (kluczowe zasoby)?; główne działania, które musimy zrealizować, żeby osiągnąć nasz cel (np. stworzyć aplikację, podpisać umowy z X klientami generalnymi); zdecydować kto będzie naszym partnerem (kogo potrzebujemy)?; co jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom?; jak będziemy się z nimi komunikować (np. na żywo, przez stronę internetową itd.)?

Dlaczego startupy upadają? Powód 3. – Produkt źle dostoswany do potrzeb rynkowych

Twórcom startupu bardzo często wydaje się, że skoro „ja czegoś potrzebuję” to znaczy, że „rynek też tego potrzebuje”. Potrzeba indywidualna może być dobrym początkiem do prac nad weryfikacją właściwych (realnych) potrzeb rynkowych, jednak nie jest z nimi równoznaczna. Im więcej danych pozyskamy do przeanalizowania rynku (raporty, wywiady własne), tym lepiej. Liczna konkurencja nie przekreśla naszego pomysłu. Pokazuje tylko, że mamy świadomość jej istnienia, ale możemy być od niej lepsi (trzeba wiedzieć w jaki sposób).

Dlaczego startupy upadają? Powód 4. – Zła cena produktu

Niedoszacowanie cenowe to kolejny, bardzo częsty błąd, który pogrzebał wiele startupów. Hurraoptymistyczne podeście na zasadzie: „Klient na pewno zapłaci” zakończyło brutalnie działalność wielu projektów. Warto też wziąć pod uwagę np. marże, które mogą brać pośrednicy (np. dystrybutorzy sprzętu).

Dlaczego startupy upadają? Powód 5. – Źle dokonana analiza konkurencji

„Mam genialny pomysł, który nie ma konkurencji” – można często usłyszeć od twórców startupu. Możliwe faktycznie, że ktoś nie stosuje takich rozwiązań, jakie startup planuje wdrożyć, ale to nie znaczy, że nie będzie rywalizacji rynkowej. Konkurencja nigdy nie śpi. Często popełnianym błędem jest źle (niedokładnie) dokonana analiza konkurencji bezpośredniej, jak też takiej, która może rozszerzyć swoją ofertę o założenia planowane przez twórców startupu. Warto dowiedzieć się m.in.: jak dużą firmą jest konkurent, jakim zapleczem dysponuje, jakie ma dofinansowania (informacje z KRS lub z informacji unijnych) itd.

Oczywiście tych problemów jest znacznie więcej, np. niewłaściwie dobrany zespół, wypalenie mentalne głównych członków zespołu, niewłaściwie dobrana strategia marketingowa itd. Wszystko należy przeanalizować.

Link do drugiego artykułu: Dlaczego startupy upadają? Oto – najczęstsze powody prawne: konflikty pomiędzy akcjonariuszami; brak uregulowania sytuacji na polu struktury udziałowej i decyzyjnej startupu; niewłaściwa ocena wymogów prawnych dotyczących funkcjonowania startupu; brak reakcji na zmiany prawne; brak spełniania wszystkich obowiązków względem pracowników, Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy innych organów państwa; brak właściwej strategii ochrony własności intelektualnej; brak umów zawieranych przez startup kontrolowanych przez eksperta (prawnika); niewłaściwa polityka, dotycząca gromadzenia i przetwarzania danych.

logo-footer