Jak legalnie zbierać grzyby?

Okazuje się, iż grzybobranie jest latem tak powszechnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, iż tratuje się je niemalże jak sport narodowy?

Zapaleni grzybiarze zabierają nad ranem swoje ulubione koszyki wiklinowe, wygodne obuwie, pozytywny nastrój i wyruszają na podbój lasu, aby za jakiś czas rozkoszować się smakiem niepowtarzalnej, domowej zupy grzybowej. Ale czy aby na pewno wiemy jak zachowywać się w czasie grzybobrania i czy w odpowiedni sposób zbieramy dary leśne?

Zacznijmy od samego początku. Każdy grzybiarz ma swoje ulubione miejsce do spacerowania, które niejednokrotnie obdarzyło go koszem pięknych okazów takich jak borowiki czy maślaki.

Na grzybobranie najczęściej dojeżdżamy samochodem, a zatem miejmy na uwadze, że ruch pojazdem silnikowym po drogach leśnych jest zabroniony, a samochód powinniśmy pozostawić w miejscu do tego specjalnie przeznaczonym – na parkingu leśnym.

Mandat za zbieranie grzybów

Zanim zaczniemy zbierać grzyby, warto zorientować się do kogo należy las. Jak już wspomniałem bez kłopotu zbierać możemy w lesie należącym do Lasów Państwowych. Zupełnie inaczej będzie jeśli zbieramy grzyby w lesie prywatnym albo takim, który należy do jakiejś instytucji. Może się też zdarzyć, że przypadkiem trafimy na teren rezerwatu leśnego. Zbieranie grzybów w takim miejscu może grozić mandatem. Mandat dostaniemy też jeśli zbieramy grzyby chronione. Listę takich chronionych grzybów znajdziemy w rozporządzeniu do tego dedykowanym.

logo-footer