Koronawirus. Kobieta w masce ręce za głową

Koronawirus sparaliżował świat w błyskawicznym tempie. Koronawirus w Polsce również mocno daje się we znaki.  Nie tylko gwarantujemy opiekę prawną, ale również chcemy informować Państwa. Będziemy odpowiadać na pytania, które docierają do naszej Kancelarii. W tym wpisie odpowiadamy na następujące zagadnienia: czy kłótnie podczas koronawirusa to powód do rozwodu; koronawirus a rozwód; czym się różni rozwód od separacji; koronwirus a widzenia sądowe; koronawirus a prawo do opieki. Zapraszamy.

1. Koronawirus w Polsce. Czy stałe kłótnie z mężem i napięcie podczas koronawirusa to powód do separacji lub rozwodu?

Same kłótnie z małżonkiem nie uzasadniają orzeczenia rozwodu, bądź separacji. Do tego konieczny jest zupełny rozpad więzi emocjonalnej, gospodarczej oraz fizycznej. W przypadku rozwodu rozpad musi być nie tylko zupełny ale również trwały, (brak możliwości poprawy sytuacji).

2. Koronawirus w Polsce. Czym się różni separacja od rozwodu?

W przypadku separacji rozpad pożycia między małżonkami musi być zupełny, ale nie trwały. Oznacza to, że małżonkowie dopuszczają możliwość, że sytuacja uleganie poprawie. Przy rozwodzie zaś musi dojść do zupełnego i trwałego rozpadu pożycia, ponadto podstawą jest brak widoków na poprawę sytuacji.

3. Koronawirus w Polsce. Koronawirus a widzenia sądowe. Czy rodzic może zabrać dziecko na przysługujące mu widzenie sądowe?

Tak, należy jednak stosować środki ostrożności, tj. odpowiedni ubiór – maseczka, rękawiczki, odległość. Poruszanie się powinno odbywać się w odległości 2 m (nie dotyczy dziecka do 13 roku życia). Najlepiej by widzenia odbywały się w domu, należy unikać miejsc publicznych typu place zabaw, parki, skwery. W czasach pandemii  należy podejmować decyzje oparte o racjonalne, a nie emocjonalne postępowanie, jest to z pewnością bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa.

4. Koronawirus w Polsce. Koronawirus a prawo do opieki. Mój mąż jest osobą wysokiego ryzyka (ma liczne choroby przewlekłe) czy wobec tego mogę przenieść prawo do opieki wyłącznie na siebie?

W pierwszej kolejności zalecane jest porozumienie z mężem, co do kontaktów z dzieckiem. Z pewnością on również nie chce narażać swojego zdrowia oraz zdrowia swojego dziecka.  Jeżeli sprawy nie uda się rozwiązać polubownie w każdej chwili można wystąpić do sądu z wnioskiem o zmianę sposobu kontaktów. We wniosku należy zawrzeć również wniosek o zabezpieczenie, co pozwoli na uzyskanie zmiany w trybie pilnym.

Prowadzicie Państwo firmę i macie problemy spowodowane działaniem koronawirusa? Chcecie dowiedzieć się o przysługujących prawach i zadbać o zabezpieczenie swojego źródła zarobków w tych specjalnych czasach? Kancelaria Krzeszewski i Partnerzy może pomóc zainteresowanym. Wystarczy skontaktować się z nami pod adresem mailowym kancelaria@krzeszewski.com lub zadzwonić pod numerem telefonu (+48) 22 100 44 58.

logo-footer