Coraz większa liczba wyroków podważających zgodność z prawem wprowadzanych ograniczeń w prowadzeniu działalności mobilizuje przedsiębiorców do otwarcia swoich lokali. W niniejszym artykule skupimy się na co warto zwrócić uwagę, przed podjęciem decyzji o wznowieniu działalności.

 Otwierasz biznes w czasie pandemii? Musisz o tym pamiętać

  1. Zapewnij zachowanie reżimu sanitarnego – mimo iż obostrzenia zostały wprowadzone niezgodnie z prawem, to nie zmienia faktu, że na całym świecie panuje epidemia. Zapewnij bezpieczeństwo klientom i pracownikom. Pamiętaj o płynie do dezynfekcji w dostępnych miejscach, maseczkach oraz konieczności zachowania odpowiedniego odstępu.
  2. Poznaj swoje prawa – otwierając działalność wbrew obostrzeniom musisz liczyć się z możliwą wizytą sanepidu i Policji. Omów z prawnikiem jakie mają uprawnienia. Dzięki temu będziesz wiedział, kiedy możesz odmówić przeprowadzenia kontroli, jeżeli była niezapowiedziana oraz jakie dokumenty masz obowiązek okazać.
  3. Zabezpiecz dowody – warto, abyś miał świadków na cały przebieg kontroli. Dobrze żeby nie byli to pracownicy, tylko osoby bezstronne, tak, aby nie było podejrzenia, że osoby zeznają na Twoją korzyść z uwagi na łączący je stosunek pracy.
  4. Jeżeli to możliwe utrwal przebieg kontroli za pomocą monitoringu. Dzięki temu będziesz mógł wychwycić ewentualne błędy.
  5. Jeżeli z czynności będzie sporządzany protokół koniecznie przeczytaj go przed podpisaniem.
  6. Nie podpisuj żadnego dokumentu, w którym zostaną stwierdzone okoliczności niezgodne z prawdą.
  7. Nie przyjmuj dobrowolnie mandatu, jeżeli się z nim nie zgadzasz.
  8. Zachowaj spokój. Nie pozwól by poniosły Cię emocje, co może doprowadzić do przestępstwa, np. znieważenia funkcjonariusza Policji.
  9. Jeżeli zostanie na Ciebie nałożona kara pilnuj terminu odwołania. Przekroczenie go może uniemożliwić Ci późniejsze odwołanie się od decyzji.

Macie Państwo z funkcjonowaniem firmy w szalonych czasach pandemii? Dynamicznie zmieniające się prawo jest dla Was dodatkowym problemem w tych trudnych czasach? Potrzebujecie Państwo wsparcia skutecznej i doświadczonej kancelarii w tematyce związanej ze wspieraniem biznesu? Kancelaria Krzeszewski i Partnerzy pomaga zainteresowanym. Wystarczy skontaktować się z nami pod adresem mailowym kancelaria@krzeszewski.com lub zadzwonić pod numerem telefonu (+48) 22 100 44 58.

 

logo-footer