Urlop macierzyński, powrót po urlopie macierzyńskim do pracy, a także urlop wychowawczy to niezwykle istotne kwestie dla rodzin. Nie tylko z racji przyjścia na świat dziecka, ale też spraw związanych z planami i karierą zawodową. Taka sytuacja wiąże się z określonymi prawami i zasadami. Przedstawiamy pięć rzeczy, które powinno się wiedzieć po powrocie z urlopu macierzyńskiego.
Urlop macierzyński a urlop wychowawczy
Urlop macierzyński – jest to obowiązkowy urlop, który przysługuje każdej pracownicy, która urodziła dziecko bez względu na rodzaj umowy o pracę, na podstawie której jest zatrudniona.
Długość urlopu macierzyńskiego zależy od liczy dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi:
- 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
- 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;
- 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;
- 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;
- 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Pracownicy przebywający na urlopie macierzyńskim korzystają ze szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem. Co istotne, również po powrocie do pracy pracownikowi przysługuje szereg uprawnień.
Urlop wychowawczy – następuje po okresie urlopu macierzyńskiego. Umożliwia opiekę nad dzieckiem w w początkowym okresie jego życia. Jest mniej uregulowany czasowo.
Niezależnie jednak od tego, czy mówimy o urlopie macierzyńskim czy o urlopie wychowawczym pracownikowi przysługują określone prawa.
-
Powrót po urlopie macierzyńskim. Urlop wychowawczy – czy można zwolnić pracownika?
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy – do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.
-
Powrót po urlopie macierzyńskim. Urlop wychowawczy – obniżenie wymiaru czasu pracy
Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
-
Powrót po urlopie macierzyńskim. Urlop wychowawczy – przerwa na karmienie
Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.
-
Powrót po urlopie macierzyńskim. Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim
Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dotyczy to także pracownika – ojca wychowującego dziecko.
-
Powrót po urlopie macierzyńskim. Urlop wychowawczy – zakaz pracy w godzinach nadliczbowych bez zgody pracownika
Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.