Pozew przeciwko Skarbowi Państwa – odszkodowanie za lockdown

Przedsiębiorcy zapowiadają masowe składanie pozwów o odszkodowanie przeciwko Skarbowi Państwa. Na co zwrócić uwagę przed wystąpieniem do sądu? Z czym trzeba się liczyć?

Odszkodowanie przeciwko Skarbowi Państwa – obliczanie strat

Dokładnie oblicz straty jakie poniosłeś. Porównaj dochody z miesięcy poprzedzających lockdown. W przypadku działalności sezonowej przyjrzyj się dochodom w analogicznych miesiącach w latach ubiegłych.

Odszkodowanie przeciwko Skarbowi Państwa – prawnik

Skontaktuj się z prawnikiem, który pomoże ustalić Ci, jakiego odszkodowania możesz się domagać, a dokładniej co na nie się składa. Pamiętaj, że to nie tylko szkoda, którą poniosłeś, ale również utracone korzyści.

Odszkodowanie przeciwko Skarbowi Państwa – obliczanie korzyści (tarcze itd.)

Nie możesz pominąć korzyści, które uzyskałeś. Jeżeli otrzymałeś wsparcie finansowe lub z powodu zamknięcia Twoje rachunki za prąd były niższe, pamiętaj, aby uwzględnić to w obliczeniach.

Odszkodowanie przeciwko Skarbowi Państwa – przygotowanie dokumentacji

Przygotuj dokumenty. Przed sądem liczą się przede wszystkim dowody. Zbierz wszystkie dokumenty, które potwierdzą utratę zarobków, poniesione przez Ciebie straty. Przedstaw również dokumenty potwierdzające korzyści z pkt 3. Wyliczenia muszą być dla sądu klarowne.

Odszkodowanie przeciwko Skarbowi Państwa – zamknięty biznes – dowody

Pamiętaj, aby wykazać, że faktycznie stosowałeś się do obostrzeń, np. miałeś zamknięty lokal przez co nie mogłeś pracować.

Odszkodowanie przeciwko Skarbowi Państwa – pozew

Pozew musi zawierać uzasadnienie prawne, czyli wyjaśniać na czym polega niezgodność rozporządzenia z Konstytucją RP. Skorzystaj w tym kroku z pomocy profesjonalisty.

Odszkodowanie przeciwko Skarbowi Państwa – koszty sądowe

Jeżeli Twoja sytuacja finansowa jest bardzo zła rozważ możliwość skorzystania ze zwolnienia od kosztów sądowych.

logo-footer