Kobieta i mężczyzna. Rozwód a koronawirus

Czas pandemii, a zwłaszcza lockdownu, jest wielkim testem dla małżeństw.  Pary, które dotychczas większość dnia spędzały w pracy, nagle zostały zamknięte w domach z drugą połówką. Stałe napięcie, związane z sytuacją epidemiologiczną, jak również ekonomiczną, nie pomaga. W ostatnim czasie do Kancelarii Krzeszewski i Partnerzy zgłaszają się klienci, chcąc ustalić jak wygląda rozwód w czasach epidemii.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania:

 1. Czy sądy pracują normalnie?

Generalnie tak. Większość sądów wznowiła swoją działalność, jednak ściśle przestrzegają rygorów sanitarnych. Oznacza to, że do sądu wpuszczą Ciebie, tylko gdy masz ku temu ważną potrzebę, np. wyznaczony termin rozprawy, albo umówioną z uprzedzeniem wizytę w czytelni akt. Warto zapamiętać sygnaturę sprawy i godzinę rozprawy. Możemy zostać o to zapytani na wejściu.

2. Czy sądy pracują wolniej?

Opóźnienie w działalności sądów może być spowodowane zaległościami, jakie nawarstwiły się podczas poprzednich lockdownów, kiedy rozprawy były odwołane. Od wielu lat mówiło się o zbytnim obciążeniu sądów pracą. Niestety epidemia sprawiła, że wiele spraw się skumulowało. Problem można bardziej odczuć w większych miastach niż małych miejscowościach. Dodatkowo, nieobecność w pracy pracowników sądów (nie tylko sędziów, ale również asystentów i referendarzy) spowodowana izolacją lub kwarantanną również wpływa na dłuższy czas rozpatrywania spraw.

3. Czy jest możliwość udziału w rozprawie online?

Tak. Na tę możliwość decyduje się coraz więcej sądów. Aby nie zwlekać z wyznaczeniem terminu rozprawy do czasu zakończenia epidemii niektórzy sędziowie decydują się na przeprowadzenie rozprawy za pomocą środków porozumiewania się na odległość. Wszyscy zainteresowani zostają wezwani przez sąd do wskazania adresów mailowych, na które następnie zostaje wysłany link umożliwiający udział w rozprawie. Decyzja o tym, w jakiej formie będzie przeprowadzona rozprawa należy do sędziego. Rozwiązanie to jest o tyle korzystne, że nawet w przypadku wprowadzenia dodatkowych ograniczeń przez rząd rozprawa i tak może się odbyć.

4. Jakie ograniczenia występują w sądach?

Przede wszystkim na wstępie wszyscy poddawani są obowiązkowej dezynfekcji dłoni oraz badaniu temperatury. Na rozprawach należy zachować odstęp. Większość sal rozpraw jest wyposażona w ściany z pleksi. Obowiązkowo trzeba mieć na sobie maseczkę.

5. Czy środki ochrony wprowadzone w sądach wpływają na przebieg rozprawy?

Niestety czasami tak. Maseczki oraz ściany pleksi tłumią głosy przez co zdarza się, że można czegoś nie dosłyszeć. Również nagrania z rozpraw bywają przez to mniej wyraźne. Należy zatem pamiętać, aby mówić głośniej i wyraźniej niż zwykle oraz ściśle pilnować, aby kierować głos do mikrofonu.

6. Czy świadkowie mogą być przesłuchani online?

Jeżeli sąd wyrazi na to zgodę to tak. Jest również możliwość, aby świadkowie złożyli zeznania na piśmie, czyli po prostu przesłali je do sądu.

Podsumowując, jeżeli rozważasz wszczęcie sprawy sądowej, nie zwlekaj. Nikt nie wie jak potoczy się epidemia i jakie obostrzenia nas czekają. Na szczęście sądy dbają o to, by opóźnienie było jak najmniejsze. Przygotuj się, że Twoja sprawa może być rozpatrywana online, co z pewnością usprawni cały proces.

Szukasz doświadczonej kancelarii zajmującej się tematyką rozwodową? Chcesz dowiedzieć się o przysługujących prawach małżonków i zasadach związanych z rozwodami? Kancelaria Krzeszewski i Partnerzy pomaga zainteresowanym. Wystarczy skontaktować się z nami pod adresem mailowym kancelaria@krzeszewski.com lub zadzwonić pod numerem telefonu (+48) 22 100 44 58.

logo-footer