XXI wiek charakteryzuje się dynamicznym rozwojem nowoczesnych technologii. Cyfrowa rzeczywistość odgrywa coraz większą rolę w życiu współczesnego człowieka. Jednak to nie tylko wygoda, ułatwiony dostęp do informacji, czy rozrywka, ale także zagrożenia, jakimi są m.in. utrata prywatności i ataki hakerskie. Co godzinę odnotowuje się ich na świecie prawie tysiąc! Zjawisko to będzie nasilało się. Dane, które zostawiamy w wirtualnej przestrzeni są niezwykle cenne, nie tylko dla nas, ale i dla tych, którzy chcą je wykorzystać do celów marketingowych lub w nielegalny sposób. Nasza prywatność przestaje być dobrem, którym dysponujemy i zarządzamy zgodnie z własną wolą. Czy tak musi być? Nie. Dlatego kancelaria Krzeszewski & Partnerzy korzysta z rozwiązań firmy UseCrypt, które nie tylko chronią w e-świecie, ale też pozwalają na swobodne dysponowanie własną prywatnością, tak istotną dla każdego z nas.

Internauci w Polsce – korzyści i zagrożenia

Według najnowszego raportu firmy Deloitte w Polsce jest blisko 26 milionów Internautów. Przeciętnie w sieci spędzamy 4,5 godziny dziennie przy desktopach, do tego ponad godzinę korzystając z cyfrowej rzeczywistości za pomocą urządzeń mobilnych. Na samo tylko przeglądanie internetu Polak poświęca statystycznie ponad 766,5 godzin, czyli ponad miesiąc w ciągu roku!

Trudno wyobrazić sobie dzień bez dostępu do sieci. Informacji szuka się przede wszystkim w Google. Światem człowieka XXI wieku stały się portale społecznościowe typu: Facebook, Twitter, Instagram, natomiast formą komunikacji różnego rodzaju są messengery. Rośnie rola urządzeń mobilnych, które ułatwiają dostęp do sieci, a także oferują tysiące aplikacji, wspierających każdy aspekt życia człowieka. Do tego dochodzi element związany z rozrywką – gry online, oglądanie filmów, słuchanie i ściąganie muzyki. Cyfrowy świat przyciąga coraz większą liczbę odbiorców. Właściciele platform, na podstawie pozyskiwanych informacji o użytkowniku, profilują swoją ofertę pod indywidualne upodobania.

Rozwija się handel online, który przestaje być innowacyjną formą nabywania dóbr. Staje się normą. Według ankiety Kantar Millward Brown 45% respondentów przyznało, że regularnie kupuje w sieci. 81% procent dokonało zakupu przynajmniej raz. Przez internet płacimy rachunki, dokonujemy operacji bankowych.

Cyfrowa rzeczywistość staje się fundamentalna nie tylko w naszym życiu prywatnym, ale również zawodowym. Nowoczesna firma to już nie tylko strona internetowa, ale także  LinkedIn, czy też profile na Facebooku oraz Twitterze. Mail, czy też wewnętrzne systemy komunikacji odgrywają kluczowe znaczenie w codziennej działalności przedsiębiorstwa, dynamizując jego rozwój. Biznesmeni coraz częściej i chętniej monitorują bieżące funkcjonowanie za pomocą systemów informatycznych. Terminy B2B, B2C, działania oparte na chmurze przestają brzmieć jak język specjalisty, stają się powszechnymi rozwiązaniami.

Wzrostu roli cyfrowej rzeczywistości nie zmienimy. Oferta nowych technologii może ulegać jedynie modyfikacjom, jej elementy zostaną zastąpione innymi, jeszcze dogodniejszymi, bardziej atrakcyjnymi i ułatwiającymi nasze życie. Nasza Klasa została wyparta przez Facebooka, Gadu-Gadu przez Messengera. Ta dynamika, podobnie jak istota cyfrowych technologii we współczesnym świecie jest procesem jednokierunkowym. Dlatego tak istotne jest zrozumienie zagrożeń płynących m.in. z udostępniania naszych danych i zadbanie o należyte cyberbezpieczeństwo.

Cyberbezpieczeństwo

Według raportu CBOS „Bezpieczeństwo w internecie” 88% polskich internautów ma programy antywirusowe, ponad połowa ma firewalla. Podstawy zabezpieczenia są więc nad Wisłą opanowane. To jednak nie zmienia naszych, uzasadnionych obaw względem cyberprzestępców. Największa część ankietowanych odczuwa lęk związany z atakami na bankowość cyfrową. Najbardziej boimy się tego, co naturalne – utraty pieniędzy.

Problem cyberprzestępczości nie jest tematem wyimaginowanym. Według raportu Chec Point, firmy zajmującej się systemami bezpieczeństwa, na świecie dochodzi do 971 ataków na godzinę. Ten niebezpieczny trend nasila się i dynamicznie rośnie.  Jak wynika z raportu „Internet Security Threat Report”, stworzonego przez firmę Symantec, na każdy z 131 maili, które otrzymujemy przypada przynajmniej jeden zawierający złośliwe oprogramowanie, tzw. malware. 40% polskich internautów ściągnęło poważniejszego wirusa przynajmniej raz, a zdecydowana większość respondentów miała negatywne doświadczenia związane z cyberprzestrzenią (raport CBOS, „Bezpieczeństwo w internecie”). To problem nie tylko dla pojedynczego użytkownika, ale również dla biznesu. Niewystarczająca świadomość w zakresie cyberbezpieczeństwa stanowi zwykłe lub wysokie zagrożenie dla firmy. Tak uważa aż 70% ankietowanych w raporcie „Security Awareness: People and Technology”, przygotowanym przez firmę Deloitte.

Współczesny użytkownik nowych technologii ma więc możliwość korzystania z dóbr, jakie oferuje cyfrowa rzeczywistość, z drugiej strony narażony jest na coraz liczniejsze i poważniejsze zagrożenia. Każde nasze działanie w cyberprzestrzeni zostawia ślad, a nasze dane stanowią dużą wartość marketingową oraz są cennym łupem dla przestępców. Nasza swoboda, polegająca na zarządzaniu prywatnością, zgodnie z własną wolą jest mocno zagrożona. Warto to zmienić! Na podstawie wiedzy biznesowej naszej kancelarii, a także licznych spraw prawniczych związanych z nowymi technologiami, wybraliśmy sprawdzoną na rynku firmę UseCrypt i korzystamy z jej wysokiej klasy rozwiązań technologicznych.

UseCrypt – wolność to podstawa!

Polska firma UseCrypt postanowiła zwrócić użytkownikom wolność, pozwalając na zarządzanie własną prywatnością. Wartość, która przed laty była jedną z najwyżej cenionych, obecnie jest zagrożona. Dostęp do naszych kont, naszych danych i korespondencji mają osoby trzecie. Decydując się na korzystanie z cyfrowych zasobów, użytkownik ma niewielki wpływ na to, jakie dane udostępnia, a jakie chce chronić. UseCrypt to zmienia.

UseCrypt wykorzystuje unikalną metodę szyfrowania gwarantującą prywatność. Polega ona na podziale klucza prywatnego. Jedna część, niepowtarzalna i dedykowana wyłącznie dla Klienta, znajduje się na jego urządzeniu, druga część na serwerze. Pliki są odszyfrowywane wyłącznie wtedy, kiedy prywatny klucz oraz serwer są połączone online w tym samym momencie. To Klient decyduje, które pliki chce udostępnić, a które zachować dla siebie. Dzięki tej metodzie można je bezpiecznie przechowywać, udostępniać i przesyłać.

Metody szyfrowania stosowane przez firmę UseCrypt są też znakomitym rozwiązaniem dla norm narzucanych przez RODO (więcej tutaj).

Kancelaria Krzeszewski & Partnerzy korzysta z rozwiązań firmy UseCrypt, bo wolność i bezpieczeństwo to kluczowe wartości!

Zobacz informacje o UseCrypt.

logo-footer