Work life balance. Co to jest? Przykłady.

Work-life balance oznacza po polsku należytą równowagę (harmonię) między życiem zawodowym a życiem prywatnym. Chociaż termin powstał w latach 70-tych ubiegłego wieku, współcześnie odgrywa on coraz większą rolę. Powodem tego są m.in. długotrwały stres, depresja, wypalenie zawodowe czy niezdrowa (źle rozumiana) pogoń za karierą. Work-life balance to nie tylko filozofia życia czy właściwe zarządzanie czasem. To także regulacje prawne.

Work-life balance – co to jest?

Współczesny tryb życia, z mocno zaakcentowanymi sprawami materialnymi (dom, mieszkanie, samochód, drogie ubrania, zagraniczne wyjazdy czy nawet wypady do restauracji) i promocją własnych osiągnięć (np. w mediach społecznościowych), powodują, że człowiek potrzebuje coraz więcej gotówki. Próby osiągnięcia sukcesu wymagają odpowiedniego zarządzania czasem, znalezienia równowagi. Nie zwracając uwagi na work-life balance cena za osiąganie celów w karierze zawodowej może okazać się zbyt wysoka. Dzięki rozsądnemu podejściu do work-life balance wybór życiowej ścieżki nie musi ograniczać się do tego czy mamy pracować w korporacji 24 godziny na dobę czy zostać mnichem tybetańskim, stawiającym wyłącznie na medytacje i rozwój duchowy.

Work-life balance – definicja

Odpowiadając na pytania „co to jest work-life balance?” i „jaka jest definicja work-life balance?”, możemy określić ten termin jako optymalne zarządzanie czasem, dzięki któremu każdy z nas znajdzie właściwą równowagę między pracą (ścieżkami rozwoju, karierą zawodową, ambicjami pracowniczymi) a życiem prywatnym (rodziną, spotkaniami prywatnymi, rozrywką, zdrowiem, rozwojem osobowym czy duchowością).

Work-life balance – jak zachować równowagę w życiu?

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, co jest dla ważne dla każdego z nas, jakie są nasze podstawowe wartości? Taka analiza nie wymaga studiów, nie trzeba czytać tysiąca książek. Powinniśmy to czuć. Czasami wystarczy zadać sobie podstawowe pytania na głos czy przemyśleć je.

Najważniejsze pytania to m.in.:

  1. Co jest dla Ciebie ważne w życiu?
  2. Czy Twoje plany i marzenia są spisane?
  3. Czy praca sprawia Ci przyjemność?
  4. Co zrobiłaś/zrobiłeś dzisiaj dla siebie?
  5. Co zrobiłaś/zrobiłeś, aby poprawić swoje życie?
  6. Czy dbasz o siebie? Czy dbasz o swoje zdrowie? Czy dbasz o swoją kondycję fizyczną?
  7. Czy zabierasz pracę do domu?
  8. Jak często spotykasz się ze swoją rodziną?
  9. Jak często spotykasz się ze swoimi znajomymi?
  10. Zaczynasz życie od nowa – co robisz inaczej? Co zmieniasz? Czy możesz to zmienić teraz?
  11. Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie na lepsze?
  12. Czy Twoja praca stresuje Cię? Co jest tego powodem? Co możesz zmienić w tym zakresie?

Warto przeprowadzić sobie taki rachunek sumienia. Porozmawiać ze sobą. To pierwszy krok.

Work-life balance – dyrektywa, przepisy

Work-life balance to nie tylko odpowiednie zarządzanie czasem czy też filozofia życia. To także przepisy prawne. Ustawodawcy mają coraz większą świadomość tego, że zdarzają się pracodawcy, którzy (świadomie lub w wyniku złej organizacji czy też innych zaniechań) nie respektują praw pracowniczych, jak też istnieją pracownicy, którzy poddają się takiemu wyzyskowi.

Warto jednak pamiętać, że tak jak work-life balance w ujęciu koncepcyjnym ma pozwalać człowiekowi na znalezienie równowagi między pracą a życiem prywatnym, tak w ujęciu prawnym ma chronić zarówno pracownika, jak też pracodawcę (np. przed zbyt roszczeniowymi pracownikami).

Work-life balance to także dyrektywy i przepisy. Do najważniejszych z nich należy.

  1. Prawo pracy.
  2. Dyrektywa unijna o work-life balance z 2019 roku (Polska ma czas na jej wdrożenie do 2 sierpnia 2022 roku).
  3. Ustawa o ochronie sygnalistów (whisteblowing – ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenie prawa).
logo-footer