Jak zmienić stopień niepełnosprawności? Co daje orzeczenie o niepełnosprawności?

O tym czy warto wystawić wierzytelność na giełdzie długów czy może bardziej opłaci się dochodzenie roszczenia każdorazowo musisz zadecydować samodzielnie. Takie rozwiązanie ma jednak szereg zalet:

Pozwala na szybsze odzyskanie pieniędzy. Twój dłużnik chce przecież, aby jego dane jak najszybciej zniknęły z giełdy;

Oszczędza nie tylko czas, ale i nerwy. Często kontakty z dłużnikiem bywają stresujące i nie zachęcają do dalszego prowadzenia negocjacji;

Poprzez upublicznienie danych nierzetelnego kontrahenta ostrzegasz przed nim innych przedsiębiorców. Dzięki Twojemu upublicznieniu ktoś inny może oszczędzić sobie problemów;

Pozwala na ominięcie czasochłonnej drogi sądowej. Wizyty w sądzie dla mało kogo są przyjemnością. Upublicznienie danych dłużnika daje Ci szansę na odzyskanie pieniędzy bez partycypacji sądu.

Uświadamia dłużnikowi, że traktujesz interesy swojej firmy poważnie. Pokazuje też, że zwlekanie z regulowaniem należności z faktur VAT może mieć wiele negatywnych konsekwencji i w dalszej perspektywie wcale się nie opłaca.

Jakie są konsekwencje upublicznienia danych dłużnika?

Podanie danych dłużnika do publicznej wiadomości stawia go w jednoznacznie negatywnym świetle i pokazuje, że nie jest on godnym zaufania partnerem. Może w ten sposób stracić wielu klientów oraz reputację, na którą pracował latami. Ponadto, informacje o zadłużeniu mogą trafić również do banków i innych instytucji, z których usług dłużnik chciałby w przyszłości skorzystać.

Ponieważ konsekwencje mogą być dla dłużników naprawdę poważne, często żywiołowo reagują na przesłane informacje o upublicznianiu danych. Próbują przekonać wierzyciela, że takie upublicznienie jest nielegalne, że pójdą z tym do sądu, że masz w tej chwili usunąć dane z giełdy….

Powinieneś mieć jednak świadomość, że mimo gróźb dłużnika upublicznienie jego danych jest jest Twoim prawem i możesz z niego skorzystać. Istnieją spore szanse, że przyśpieszy to cały proces odzyskiwania należności. Możliwe, że zadziała również profilaktycznie na przyszłość. Dłużnik, którego dane raz znalazły się na giełdzie wierzytelności z pewnością nie będzie chciał na nią wrócić.

logo-footer