Wypadek samochodowy. Policja

W ostatnich tygodniach media obiegła informacja o planowanych zmianach w prawie, które mają dotknąć kierowców. Rząd zaproponował, aby uzależnić wysokość składki za ubezpieczenie OC od ilości posiadanych przez kierowcę punktów karnych. Tym samym piraci drogowi musieliby liczyć się z wyższymi składkami, co będzie stanowiło dla nich dodatkową dolegliwość finansową.

Zmiana przepisów drogowych. OC a punkty karne. Cel proponowanych zmian

Proponowana regulacja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i działania prewencyjne. Osoby, które jeżdżą zgodnie z przepisami będą miały niższą składkę OC, niż kierowcy naruszający prawo ruchu drogowego.

Zmiana przepisów drogowych. OC a punkty karne. Konieczność dostosowania regulacji

Szczegóły projektu ustawy nie są na chwilę obecną znane. Z pewnością jego wprowadzenie wymagałoby podjęcia wielu działań. Konieczne byłoby chociażby umożliwienie zakładom ubezpieczeń dostępu do informacji o punktach karnych kierowców.

Zmiana przepisów drogowych. OC a punkty karne. Wady i zalety rozwiązania

Rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Zwolennicy wskazują, że proponowane zmiany przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Przeciwnicy natomiast wskazują, że rozwiązanie nie spełni swojego celu, gdyż często auta kupowane są na współwłasność. W takim przypadku właściciel przestrzegający przepisów może zostać niesłusznie obarczony wyższą składką OC bez swojej winy, a z winy współwłaściciela auta.

Problemem mogą okazać się również auta służbowe, gdzie właścicielem jest pracodawca, a w rzeczywistości są użytkowane przez pracowników. Przy ustalaniu wysokości składki OC, nie będzie można zatem uwzględnić liczby punktów karnych rzeczywistego kierowcy pojazdu.

Zmiana przepisów drogowych. OC a punkty karne. Podwójne karanie

Nie można również pominąć faktu, że podwyższenie składki OC będzie stanowiło dodatkową „karę” dla kierowców (poza mandatem i punktami karnymi). A zatem pod rozwagę trzeba będzie poddać, czy nie będzie to stanowiło podwójnego karanie za ten sam czyn, co mogłoby być sprzeczne z prawem.

Oczywiście rzetelną ocenę rozwiązania będzie można przedstawić dopiero po zapoznaniu się projektem ustawy, który obecnie nie został jeszcze przygotowany. Niewątpliwie bezpieczeństwo na drogach jest istotną kwestią dla wszystkich obywateli zatem powinno skupiać uwagę rządzących w wysokim stopniu.

logo-footer